Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pergola Nedir? Pergola Çeşitleri ve Kullanım Alanları


 Pergola nedir? hakkında bilmeniz gereken detayları yazımızda derledik. Pergola kelimesi sözcük kökeni itibariyle Latince dilinden gelen ve çok eski yıllarda taş bloklar şeklinde inşa edilerek ortaya çıkarılmış sütunlar olarak adlandırılır. Avrupa dillerinde pergola kelimesi İtalyanca ile anlam kazanarak bugünkü halini almıştır. Dünya dillerinde “pergola” kelimesine benzer sözcükler kullanılarak yaygın hale gelmiş bir çok tanım bulunmaktadır. Bu , çoğunlukla gölgelik, gölgeli yürüyüş yolu, üstü kapatılmış geçiş yolu gibi bir çok farklı anlam içererek diller arası bir özellik kazanmıştır. En bildiğimiz haliyle Latincede “saçak” olarak geçer ve tüm dünyada çevre  düzenlemesinin en önemli parçalarından olan mimari bir yapıdır.  

pergola goruntusu
Pergola Görüntüsü

Pergola Nedir?

Günümüzde estetik görünümü ve mimari özellikleri itibariyle gösterişli bir yapı olan bu yapı, isim olarak telaffuz edildiği ilk anda hafızalarda tam bir resim oluşturmayabilmektedir. Buna bağlı olarak ifade edilirken çok sık yanlış kullanımlarına rastlamaktayız. Elbette ki bunlar birbirlerinden farklı ebat ve şekillerde olabilirler. Doğru tabir ile pergola, peyzaj mimarisinde sıklıkla karşılaştığımız, ahşap veya metal malzemeler ile üretilmiş bir dış mekan yapısıdır.

Kullanım amacı ile pergola, dört mevsim hava şartlarından etkilenmeden, üst kısmı açılır kapanır sistemle tasarlanmış, oturma alanı oluşturmak için inşa edilmiş dış mekan yapılarıdır. Çoğunlukla evlerde tercih edilir ve dış mekanı evin açık oturma alanı olarak planlamak üzere, binanın bir uzantısı şeklinde dizayn edilir. Bu sayede peyzajınızı düzenler ve size keyifli bir oturma alanı oluşturur.

Çoğunlukla kamelya (çardak, kameriye, gazebo) dediğimiz çevresi kapalı olan oturma alanları ile karıştırılmaktadır. Ancak bu yapılardan çok daha farklı özellik ve türlerde olan bu yapı, özelleştirilebilmesi ve mahremiyet alanı oluşturması gibi olanaklar sunması sayesinde tasarım harikası alanlar yaratmaktadır.

Ahşap Pergole Modelleri

Ahşap Pergola çeşitleri olarak en yaygın tercih edilen alüminyum ve ahşap kompozittir. Klasik ahşap pergole ve modern ahşap pergole modelleri en çok tercih edilen modellerdendir. Bu ahşap pergole modelleri müstakil evler, bahçe veya teras, havuz kenarı, restoran ve kafe gibi alanların dış bölümlerinde dayanıklılıkları nedeniyle tercih edilmektedir.

Ahşap Pergola Modelleri

Diğer pergole çeşitlerinden alüminyumu ayıran en belirgin özelliği teknolojiyle entegre edilebilir yapısı ve yaz-kış tüm hava koşullarına karşı dayanıklı oluşudur. Opsiyonel olan bu ürün türüne tercihe göre montaj esnasında  çeşitli ses sistemleri, uzaktan kumanda, ışık sistemleri gibi birçok eklenti dahil edilebilmektedir. Ayrıca alüminyum pergolalara giyotin cam taktırılarak kapalı cam-balkon havası verilebilir, içeride kullanacağınız bir ısıtıcı ile alanınızı kış bahçesi tadında kullanabilirsiniz.

Diğer bir  çeşiti ahşap kompozit pergoladır. Bu modeller hava koşullarına dayanıklı olarak üretilen ahşap görünümlü kompozit malzemeden üretilmektedir. Dış mekanlarınızda binaya ek bir montaj sistemiyle ya da bağımsız olarak oluşturulabilen bu pergola türü, yaşam alanlarınıza dahil edebileceğiniz dış mekanlarınızı sizler için konforlu ve kullanılabilir hale getirmek üzere tasarlanmış bir yapı. Bu malzemeler de suya ve neme büyük ölçüde dayanıklılık gösterirler.

Renk dolması, çürüme, boya atması gibi herhangi bir sorun, kompozit malzemelerde yaşanmaz. Normal ahşap malzemelerdeki çatlamaların hiç biri bu yapılarda olmamaktadır. Kompozit malzemeler normal ahşap malzemelere kıyasla çok daha kolay işlenip şekil alabilmektedir. İstenilen ölçü ve şekillerde tasarlanabilir olması da ahşap kompozit malzemelerin kişiye özel tasarım imkanı sunmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bu malzemeyi  ek olarak zeminde de kullanabilir, şık ve estetik bir alan oluşturabilirsiniz.

Ahşap Pergola Kullanım Alanları

Yaşam alanlarınızda tercih edebileceğiniz estetik ve uzun ömürlü bir seçenek olan pergola, duvar sütunları, bahçe kemeri gibi yapılarla hem görünüm, hem kişiye özel kullanım olanağı sağlamaktadır.  Bu nedenle genellikle villa ve müstakil yapılarda tercih edilir. Alan çevresine yapılan tasarım hem son derece estetik bir görünüm oluşturur,  hem de dışarıdan gelecek hiçbir etki siz alanınızdayken sizi rahatsız edemez.

Günümüzde görüntüden çok kullanışın önem taşıdığı durumlarda pergolaya çok benzer olan ağaç dikmeleri kullanılmaktadır ancak bunlar mimari süslemeden yoksun, basit yapılardır ve yapıldığı dış cephenin dahil olduğu ev ile hiçbir bağlantıları bulunmamaktadır. Bu sebeple hem estetiklikten hem de kullanışlı olma özelliğinden yoksundur.

Alüminyum/metal malzeme kullanılarak tasarlanan modeller yukarıda da bahsettiğimiz üzere çoğunlukla otel, kafeterya, restoran, butik cafe, müstakil ev, veranda gibi alanlarda sağlıklı kullanım sağlar. Otomatik sistemler bu türünde kullanılarak spot ışık, led ışık vb dahil edilebilir özelliklerle daha da modern bir görünüm oluşturmak mümkündür.

Kompozit ahşap malzemeden yapılan türleri çoğunlukla alüminyum pergolada olduğu gibi müstakil evlerde kullanılmasının yanı sıra havuz ve yaz bahçeleri gibi dış mekanlarda kullanıldığında ortama son derece estetik bir görünüm sağlayacaktır. Özellikle otellerin havuz kenarları ve kendilerine ait sahil bölümlerine hava koşullarına dayanıklı ürün modelleri dizayn edilerek oluşturulan ambiyans, otel misafirlerine keyifli zaman geçirme ve dinlenme imkanı sunmaktadır. Ahşap kompozit pergola modellerinden bükülür ahşap pergolalar güneşten ve diğer hava koşullarından korunmak için uygun alternatiflerden.

Binaların teras bölümlerinde de ürün ile birlikte çeşitli tente uygulamaları yapılabilmektedir. Bahsettiğimiz sistem uygulamalarını, bazen alanlarınızda hoşunuza gitmeyen bir görüntüyü kapatmak için de kullanabilirsiniz. Bunu yaparken ahşap ürün modellerinin dış mekan alternatiflerini incelemeyi unutmayın.

Tüm bu ürün çeşitlerine ek olarak dekore edilebilecek modeller arasında üzeri açık, yarı açık ve kapalı seçenekleri değerlendirmek mümkün. Açık modellerde bitki sardırabileceğiniz, ahşap ya da metal seçeneklerle alanınıza mistik bir görünüm kazandırabilirsiniz. Ahşap görünümlü ürün modelleri çeşitli renk seçenekleri ile alternatif tasarım olanağı sunuyor. Ancak ahşap malzemeden ürün tasarımı isterseniz daha sınırlı ölçü ve ebatlarda tasarım şansınız olacaktır.

Malzeme olarak da genellikle ithal çam, tik ağacı vb türler kullanılmaktadır. İthal çam, herhangi bir çürüme, böceklenme etkisi yapmaz. Tik ağacı ise 50 yıla yakın bir ömrü olan, uzun süre çevre koşullarına dayanıklılığı ile bilinen özel bir ağaç türüdür. Dayanıklı ve ağır ağaç türleri olmalarına karşın tasarımlarında maliyetli malzemeler olmaları açısından çok sık uygulanmaz. Ayrıca mimari açıdan alüminyum  ve ahşap kompozit pergola daha estetik ve kalıcı uygulama yapılması için öncelikli tercih sebebi olmuştur.

İhtiyaçlarınıza yönelik olarak seçim yapmakta zorlanıyorsanız, tasarımınız öncesinde mimari destek alarak dış mekanınıza yönelik bir keşif yaptırabilir, en doğru kararı uzman bir görüş eşliğinde bulunduğunuz iklimi de dikkate alarak kolaylıkla verebilirsiniz. Bu sayede çok daha uzun ömürlü ve şık bir dış mekana sahip olma imkanı bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Hemen profesyonel destek almak için Saray Mimarlık iletişim hattı üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Ekle

Mesaj Gönder
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba!
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?