Skip to content Skip to footer

Kompozit Deck Malzemeleri ve Yapım Süreci

Evinize, iş yerinize ya da yazlığınıza bir döşeme yaptırmayı planlıyorsanız, ahşap kompozit deck yapım sürecini ve hangi malzemelerin kullanıldığını merak ediyor olmanız çok normal. Bu blog yazımızda aklınızda dönüp duran ahşap kompozit deck yapım süreci nedir ve malzemeleri nelerdir gibi sorularınızı gidermiş olacağız.

Deck döşemenin boyutu, yerleşimi ve proje için gerekli malzemeler gibi hususlar da dahil olmak üzere tasarım sürecini derinlemesine inceleyeceğiz. Ayrıca güvertenin temelini ve çerçevesini ve yıllarca sürecek sağlam bir temel oluşturmanın önemini hep birlikte keşfedeceğiz.

kompozit ahsap deck malzemeleri 1
Ahşap Kompozit Deck Montajı

İnşaat sürecine ek olarak, ahşap deck kaplama yapılırken kullanılan malzemeleri de inceleyeceğiz. Deck ahşap yapımında nelere dikkat edilmeli onlara da kısaca değineceğiz. Gelin ilk önce ahşap kompozit deck malzemeleri nelerdir ona bakalım:

Ahşap Kompozit Deck Yapım Süreci Nasıl Olur?

Kompozit deck zemin kaplamasının en popüler türü olan ahşap kompozit zemin kaplaması oluşturmak için iki ana süreç vardır. Onlardan ilki ekstrüzyondur. Ekstrüzyon işlemi, sürekli ve düzgün bir enine kesit profili oluşturmak için plastik, metal veya kauçuk gibi bir malzemeyi bir kalıp veya şekillendirilmiş bir açıklıktan itmeyi veya çekmeyi içeren bir üretim sürecidir.

İkinci işleme ise sıkıştırma kalıplama denir. Sıkıştırma kalıplama, kaynaşmış malzemeleri alır ve bunları bir ahşap damarlı kalıba yerleştirir ve daha sonra bunların aşırı ısı ve basınç altında sıkıştırarak fiziksel bir bağ oluşmasını sağlar.

Ahşap kompozit deck döşeme montajı, zemin inşa etmek, yüksek düzeyde beceri ve uzmanlık gerektiren karmaşık bir süreçtir. Ancak uzman bir ekiple yapılırsa kompozit deck, evinize değer katmanın harika bir yolu olacaktır.

Ahşap kompozit deck montajı aşama aşama gerçekleştirilmelidir. Bu aşamaların en önemli kısmı temel, diğer kısım ise gerçek deck konstrüksiyonudur. Temel, sürecin en önemli parçasıdır çünkü zeminin ağırlığını desteklemek için düz ve sağlam olması gerekir. Suyun deck etrafında birikmemesi için temelin uygun şekilde boşaltıldığından emin olmak da önemlidir.

Sürecin ikinci kısmı, gerçek deck yapımıdır. Destenizin boyutuna, şekline ve tasarımına karar vermeniz gereken yer burasıdır. Ayrıca kullanmak istediğiniz malzemelerin türünü de belirlemeniz gerekecektir. Deck yapımında kullanılan en yaygın malzeme türü, basınçlı işlem görmüş kerestedir.

Adım adım ahşap kompozit deck montajı:

  • İlk adımınız mutlaka planlama olmalıdır. deck alanının ölçümlerini almak ve bir plan yapmaktır. Deck’in şekli, boyutu ve yerleşimi gibi faktörleri dikkate alarak bir tasarım yapın.
  • Daha sonra, ahşap kompozit deck döşemenin montajı yapılacak toprağın ya da alanın düz olmasına dikkat edilmeli. Şayet zemin düz değilse döşeme oynar ve bu da döşemenin ses çıkarmasına ve sürekli oynamasına neden olur.
  • Diğer önemli unsur ise, zeminin kuru olmasıdır. Yeterince kuru olmayan zemine uygulanacak ise iki deck arasına 10’ar santim mesafe olmalıdır.
  • Deck döşeme altına yerleştirilecek olan malzeme sert ağaçlardan oluşan keresteler olmalıdır.
  • Montaj yaparken mutlaka paslanmaz vida kullanılmalıdır.
  • Montaj yapılırken ahşap deck’ler arasında en az 3mm en fazla 5mm mesafe olmalıdır.
  • Deck’in kenarlarını korumak için kenar koruyucularını takmalısınız. Bu, kompozit deck zeminin ömrünü uzatır ve aynı zamanda güvenliği artırır.
  • Deck’in tamamlanması için son adım, ahşap kompozit deck’i temizlemek ve bitirmektir. Bu işlem, deck’in kalıcılığını ve dayanıklılığını artırır.

Ahşap kompozit deck döşemesinin tamamlanması birkaç gün sürebilir. Bu işlemi yapmak için alanında uzman bir ekibe ihtiyaç duyacaksınızdır. Alanında uzman bir ekiple çalışmak daha güvenli ve daha uzun ömürlü ahşap kompozit deck döşemesi yaptırmak için en iyi yoldur. Çünkü uzman ekipler alanınız için hangi yapı ve malzemeleri ne şekilde uygulamasını en iyi bilenlerden oluşur.

Yorum Ekle

Mesaj Gönder
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba!
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?