Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kompozit Deck Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Kompozit Deck Fiyatları Nasıl Hesaplanır? İşte Detaylar…

Kompozit deck, teorik olarak çoğunluğu ahşap unu olan plastik karışımlı ve dayanıklı bir malzeme halini almış yer kaplaması olarak geçer. Dış mekanlarda, bahçe yolları, yürüyüş yolları, havuz ve iskelelerde, plajlarda, pergolalarda, kamelyalarda kullanımına sıkça rastladığımız kompozit deck kaplama bir diğer alternatifi olan ahşap deck kaplamalara kıyasla çok daha dayanıklıdır. Çünkü ahşap deck kaplamalar zamanla su alıp çürüme, çatlama, ahşap mantarı vb bir çok soruna yatkın olup daha kısa süre dayanabilen malzemelerdir. Bu nedenle ona en yakın muadil olup şıklığından ödün vermeyen harika kompozit deck kaplama çözümleriyle sizler de dış mekan zemin kaplamaları için başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Doğa dostu olan bu kaplama türü, müstakil evlerin ve villaların dış cephelerinde konforlu çözümler sunmak için kullanıldığı gibi, iç mekanlarınızın banyo, hamam, sauna gibi nemli bölümlerinde de uzun süre dayanıklılığını koruyan deck kaplamalar kullanılmaktadır.

Teknolojinin de gelişme düzeyine bakıldığında geri dönüşüme açık malzemeler olarak üretilmesi ve antibakteriyel özelliği ile kullanıcıya hijyenik koşullar sunması, deck kaplamaları etkili bir zemin kaplaması haline getiriyor.

kompozitdeck
kompozit deck nasıl hesaplanır

Herhangi bir yıpranma ve zarar görme ihtimalinin yıllarca olmaması, buna ek olarak altyapısının sağlam hazırlanması bu ihtimali çok daha uzun ömürlü hale getirecektir. Çoğunlukla her bir kompozit deck parçası T bağlantıları ile birbirine tutturulup zemine sabitlenirler. Bu uygulamanın amacı, kullanılan malzeme zaman içerisinde herhangi bir çökme ya da kayma yapmasın diye sağlamlaştırmak amacıyla yapılmaktadır. Dolayısıyla istenen verimi yüksek oranda sağlayabilmektedir. Genellikle zemine 30*30 veya 40*40 ebatlarda karkaslarla sabitlenmektedir. Bunlar alt taşıyıcı karkaslar olarak geçer. Kullanılacak zemin ve ebatlara göre ürünün özellikleri de değişkenlik göstermektedir.

Montaj yapılacak olan alt taşıyıcı parçalar genellikle 2mm kalınlığına kadar olabilmektedir. Aynı zamanda beton zemine galvaniz profil ve boyalı çelik profil bir arada montajlanarak sabitleme yapılırsa sağlamlık artırılmış olup daha kullanışlı bir zemin elde edilmiş olur. Özel kilit sistemiyle sabitlenen vidalar çivilerden daha iyi sonuç çıkaracaktır. Bundan ötürü çivi kullanımı bu zemin kaplama türü için uygun değildir. Bir de bu uygulamaların maliyetleri tercih edecekler için önem taşımaktadır.

Kompozit Deck Fiyat Belirleme Kriterleri

Kompozit deck fiyatları hesaplanırken deckin kalınlığı, metrekareye göre ağırlık, içeriğinde bulunan kimyasallar, üretim formülleri ve diğer birçok teknik özellik kriter alınır. İhtiyaçlarınız doğrultusunda en net kompozit deck fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişim hattımız üzerinden görüşmenizi öneririz. Kompozit deck fiyatları nasıl hesaplanır fikir sahibi olmak istiyorsanız içeriğin devamındaki kriterleri inceleyebilirsiniz.

hesaplama 1024x683 1
kompozit deck hesaplama

Kompozit deck fiyatları genel olarak malzemenin kalınlığı ve bu malzemelere eklenecek farklı kimyasal malzemelerin özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Kompozit deck metrekare fiyatı genellikle UV ışınları süzebilme, zemine uygulanabilirliği durumlarına göre inişli çıkışlı olmaktadır. İlk bakışta, zemin düzeltme, sabitleyicilerin alt zeminde kullanımı, kullanılan çelik malzeme oranı, kompozit deck kullanım ömrünü artırmak adına yapılan ek uygulamalar gibi tüm sebepler düşünüldüğünde metrekare fiyatı biraz cep yakıyor gibi durabilir. Ancak uzun vadede düşünüldüğünde cep dostu olan bu zemin kaplamanın yıllık herhangi bir bakıma ihtiyaç duyulmadan kullanılabilmesi, çürüme, çatlama vb. sıkıntılarının olmaması onu aksine ekonomik bir ürün olarak değerlendirmemiz için yeterli sebeptir.

Kompozit deck metrekare fiyatı belirlenirken toprak bir zemine karkas alt yapısı uygulanmak istediğinde öncelikle beton dökme işlemine ihtiyaç duyulur. Eğer beton olmadan direkt uygulanacak ise ve zeminde eğim, engebe bulunuyorsa diğerlerine kıyasla biraz daha maliyetli olan demir karkaslara ihtiyaç vardır. Onun dışında düz zeminlerde rahatlıkla daha ekonomik fiyatları olan çeşitlerden yararlanılabilmektedir. Düz bir zemine yapılacak olan zemin kaplamasında daha kolay uygulama gerçekleştirileceği için işçilik maliyeti de aynı oranda düşecektir.

Genellikle nemli veya sert hava koşullarına sahip bölgelerde zemine demir galvaniz profiller uygulanır. Bu profillerin boyutları, kalınlıkları ve uzunlukları kullanılacak olan zemine göre değişkenlik gösterecek olup fiyatı büyük ölçüde etkileyecektir. Dolayısıyla kompozit deck fiyatları birim fiyatı olarak artış/azalış gösterecektir. Ahşap malzemeler ile maliyet farkını düşünürseniz ilk anda elbette kompozit deck zemin döşemeleri daha maliyetli görünmektedir. Uzun vadede bakıldığında her zaman ahşaba göre daha avantajlı olacaksınız. Orman ürünlerinin kullanımı ile ilgili doğal kaynakların tüketimi sorununu düşünürsek, çevre duyarlılığı adına kompozit deck kaplama dış mekan zemin uygulamalarının vazgeçilmezleri arasındadır. Tek yapmanız gereken bir seferlik bir montaj ve sonrası keyifle zemin kaplamanızı kullanmanız olacak. Darbelere karşı dayanıklı olan, dekoratif özellikleri bünyesinde barındıran deck kaplamalar zevkinize göre kolaylıkla zaman içerisinde değiştirilebilir. Biz bakım konusunda boya gerektirmez diyoruz ancak siz zevkinize göre renk değişimini kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

Tüm bu kriterlere ek olarak deck fiyatlarını belirleyen bir diğer kriter de nakliye ve işçilik masrafları. Ürünlerin bulunduğunuz konuma getirilmesi için nakliye masrafları ve kurulum süresine bağlı olarak değişen işçilik masrafları deck fiyatlarını dolaylı yoldan etkiliyor.

Estetik ve uzun ömürlü bir zemin kaplama alternatifi arıyorsanız, cevabınızı kompozit deck kaplamada bulacağınızdan eminiz. Bahsettiğimiz değişken faktörler göz önünde bulundurularak kompozit deck kaplama metrekare fiyatları ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple standart bir birim fiyat söylemek çok mümkün olmayacaktır. İhtiyacınız doğrultusunda en net rakamlara ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizin için ücretsiz analiz ve keşif sürecini yürütüp kompozit deck ihtiyaçlarınıza en uygun fiyatlarla çözüm üretebiliriz.

Yorum Ekle

Mesaj Gönder
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba!
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?